Szkolne Dni Profilaktyki

Strona główna » Szkolne Dni Profilaktyki

2015-11-09

W tym roku Dzień Profilaktyki przypadł na 9 listopada. We wszystkich klasach szkoły podstawowej i gimnazjum nauczyciele-wychowawcy, pedagog szkolny prowadzili zajęcia profilaktyczne ukierunkowane na osiągnięcie przede wszystkim celów wychowawczych. W Gimnazjum i najstarszej klasie szkoły podstawowej tematem zajęć były dopalacze. Młodzież poznawała realne ryzyko sięgania po te groźne substancje. 

Przekazywano jej rzetelną wiedzę na ich temat. Mieli okazję do refleksji nad przyczynami sięgania młodzieży po dopalacze, narkotyki i skonfrontowania swoich opinii i przekonań z faktami i wypowiedziami osób, które cudem odratowano po zażyciu tych groźnych substancji.

Dopełnieniem zajęć i spotkań z młodzieżą był koncert zespołu Testimonium.  Zespół w warstwie tekstowej piosenek promował ponadczasowe wartości, którymi warto się kierować w życiu jak wiara, uczciwość, odpowiedzialność, trzeźwość, prawdziwa miłość w przeciwstawieniu do wyizolowanego z miłości seksu, przyjaźń, patriotyzm. Zachęcano młodzież do odważnego przyznawania się do tychże wartości i odważnego konfrontowaniem ich z modnym dziś konsumpcjonizmem i hedonizmem, prowadzącym do uzależnień i egzystencjonalnej pustki. Zachęcano do lansowania mody na trzeźwość, prawdziwość w przeżywaniu uczuć, odwagi w radzeniu sobie z przeciwnościami, zamiast namiastki relacji w Sieci, szukania natychmiastowych przyjemności poprzez ucieczkę w alkohol i narkotyki.

Młodzież reagowała żywiołowo- zwłaszcza ze szkoły podstawowej. Gimnazjaliści oszczędniej w wyrażaniu emocji na koncercie, natomiast po koncercie, wielu z nich starało się o autografy artystów.

Ciekawe akcje profilaktyczne prowadził również Szkolny Samorząd. W tzw. wieczór filmowy dla gimnazjalistów, oglądanie filmów poprzedziła akcja malowania koszulek, a konkretnie umieszczania na nich haseł sprzeciwiających się dopalaczom, narkotykom. Hasła dyskredytujące dopalacze tworzyła młodzież. Powstały kolorowe, pełne ważnych treści koszulki, w których młodzież wystąpiła na koncercie profilaktycznym

 9 listopada. Z kolei, tydzień później, na wieczorze filmowym dla uczniów  szkoły podstawowej akcja profilaktyczna miała na celu uświadomienie dzieciom, że można bawić się wspaniale bez wspomagaczy - dopalaczy, alkoholu. Dzieci przebijając kolorowe balony symbolizujące używki, świadomie odrzucały je jako niepotrzebne dla dobrej zabawy i radosnego nastroju.

  
drukuj
« powrót
Do góry