Biesiada Kolędowa -Carol Feast 2014

Galeria » Biesiada Kolędowa -Carol Feast 2014

XIII „Biesiada kolędowa”
      W  piątek, 14  stycznia  w Zespole  Szkół Ogólnokształcących w Syryni  w zimowej scenerii na hali widowiskowo sportowej odbyła  się „XIII Biesiada Kolędowa”. Jak co roku publiczność, a wśród niej m. in. całe rodziny, nie zawiodła.  Tradycyjnie, zostały  wystawione jasełka, pt. „Cud Bożego Narodzenia” w wykonaniu uczniów III kl. szkoły podstawowej i I kl. gimnazjum pod kier. Elżbiety Hetmaniok, Urszuli Grychnik, Grażyny Kozub, Patrycji Szeliga i Krzysztofa Fulneczka. Przedstawienie  wprowadziło  przybyłych do szkoły widzów w  świat bożonarodzeniowych tajemnic . Oprócz jasełek uczniowie zaprezentowali się grając kolędy na różnych instrumentach oraz w skeczach kabaretowych o tematyce szkolnej przygotowanych pod kierunkiem Iwony Honus, Jolanty Hausman oraz Stefanii Szweda.  Wspólne kolędowanie odbywało się nie tylko przy dźwiękach  polskich kolęd, śpiewanych przez szkolny zespół wokalny pod kierunkiem Krzysztofa Fulneczka, ale również  kolęd w języku angielskim, które wykonały  uczennice  biorące dział w projekcie Comenius przygotowani przez Małgorzatę Adamaszek. Program biesiady zakończył humorystyczny występ nauczycieli i pracowników obsługi. Zaprezentowali się oni w napisanej przez Stefanię Szweda w gwarze śląskiej „Bojce o magicznej lampie ”. Tłem wymyślonych przez autorkę wydarzeń były syryńskie okolice. Na zakończenie wspólnie z zespołem COYS uczestnicy biesiady śpiewali tradycyjne polskie kolędy.
Organizacja biesiady,  oprócz wymiaru duchowego, umożliwia Radzie Rodziców pozyskanie funduszy na wspieranie działalności szkoły. 
     Tradycyjnie można było zakupić upieczone przez mamy naszych uczniów przepyszne babeczki, z ukrytą pod niektórymi numerkami srebrną biżuterią.
    To rodzinne biesiadowanie wyzwala co roku w ludziach niespotykaną energię  i chęć służenia innym. To swoiste pospolite ruszenie ogromnej rzeszy ludzi dobrej woli, którzy swoim zaangażowaniem sprawiają, że w dniu biesiady, oprócz uczty duchowej,  stoły  obficie opływają w  pyszne  domowe ciasta, upieczone przez rodziców, aromatyczną kawę  i tradycyjny  chleb ze smalcem. Szkoła  zaś wzbogaca się o nowe dekoracje, rekwizyty i coraz większą rzeszę przyjaciół oraz  angażuje całe środowisko do wspólnej pracy  i zabawy bez barier i uprzedzeń. 
    Coroczna organizacja „ Biesiady kolędowej” nie byłaby możliwa bez zaangażowania,  wsparcia i ofiarności nauczycieli, rodziców i uczniów Naszej Szkoły oraz wielu sponsorów. Jest to olbrzymi projekt logistyczno – kulturalny, który z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę widzów nie tylko z Syryni. Za możliwość zorganizowania naszej biesiady w fantastycznych warunkach oraz za ogromną przychylność dla naszych inicjatyw dziękujemy Włodarzom Gminy Lubomia na czele z dr. Czesławem Burkiem.
    Za coroczne włączanie się w organizację oraz udział w biesiadzie pragnę gorąco i z całego serca wszystkim podziękować i zaprosić na następną biesiadę.

Joanna Frydrych

drukuj
« powrót
Do góry